Şifreni mi unuttun ?
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen üye değilseniz burdan kayıt olun.
Google Grupları
Turk PDR grubuna abone ol
E-posta Adresiniz:
Neden Öfkeleniyoruz?
Ekleyen: Burak ÇÖLLÜ | Okunma: 59911 | 20.04.2015

Öfke günlük yaşantımızda belki de en çok gördüğümüz davranışlardan birisi.. Öfke insanlığın en çok kullandığı eylemlerdendir, peki neden öfkeleniyoruz? Öfke neden var?

Öfke karşılık bulabilen bilen bir davranıştır.Kişi, öfke ile bir şeyleri yola soktuğunu bildiği için davranış repertuarına alınılan ve kullanılan bir davranış şeklidir. Kişi isteği olmadığı zaman karşı tarafa öfkelenip bağırıp çağırdığında dikkat çektiğini ve bu şekilde karşı tarafa isteklerini daha kolay bir şekilde yaptırdığını görmektedir.

Kişi öfkesi sayesinde herhangi bir olayda dikkat çektiğini ve dinlendiğini ve istediği şeyleri bağırıp çağırmadan sonra yerine geldiğini görmektedir. Kişi öfkesi sayesinde bir işini yaptırabildiğini ve ayrıcalıklı davranıldığını , isteklerine daha çabuk ulaştığını dikkati üstüne daha kolay çektiğini öğrenmiştir ve davranış haline getirmiştir.

İnsanın öfkeden tamamen arınması mümkün değildir.. Çünkü öfke kişinin aynı zamanda kendisini korumak için yapmış olduğu davranıştır da aynı zamanda. Ancak öfke kontrol edilebilir ve öfkenin sonuçlarının neler olabileceği,öfke anında neler yapılması gerektiği üzerine kişi öğrenebilir.

Öfke gösteren kişi bu davranışın normalliği altında büyümüş ve öfkenin normal bir davranış olduğunu düşünerek etrafına saldırıda bulunabilir.Kişi öfke ile bir şeylerin halledildiği bir çevrede büyümüştür.Unutmayalım ki kimse öfkeli olmak için doğmamıştır, öfke refleksin dışında sonradan öğrenilmiş bir davranıştır bir huydur.       

Öfkeli insan her şey kendi elinde olsun ister her şeyi karşı tarafa yaptırmak istediğinden öfke yolunu seçer, aynı zamanda öfkeli insan aslında korkak yapıda insanlardır.. kalbini ve duygusal yapısını kullanamayan insanlardır.. Ve korkak yanlarını kapatmak için bağırıp çağırmayı seçer ki insanlar onun korkak olduğunu anlamasın herkes onu cesur sansın..

Kişi kendisine zarar gelmesini engellemek için de öfkeye başvurur..Karşımdaki kişiye sinirlenirsem bana bir şey yapamaz diye düşünür.Karşı tarafı kendi öfkesi ile engelleyerek bu durum ile başa çıkar.

Kişiye insanlarla öfkelenmeden,öfke kontrolü sağlayarak iletişim kurulacağı çocuklukta ve ilerleyen yaşlarda öğretilmediyse eğer çevreden en kolay alabileceği iletişim yolu olan öfkeyi alır ve bu öfkesi sayesinde herkesin ona ayrıcalıklı davrandığını görür ve davranış haline getirir.

Burak ÇÖLLÜ
burakcollu@gmail.com» Diğer Yazılarıma Bakmak İçin Buraya Tıklayın «


Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız veya facebook hesabınız ile yorum yapın. 1. Öğretmenlikte Mülakat

Gerekli
% 33

Gereksiz
% 63

Fikrim yok
% 4

Toplam Tekil Hit: 1601744
Toplam Çoğul Hit: 12429172
Kimler Online ?
28 Ziyaretçi, 0 Üye
En son üyemiz ubeyd47, Hoşgeldiniz.

Copyright © Turkpdr.com | 2010 | Bu sitede yer alan içerikler kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz ve yayınlanamaz