Turk PDR (Mithat POLAT)
http://turkpdr.com/sanat/psiko-sinema-2/akil-oyunlari-a-beautiful-mind-8.htm

Akıl Oyunları A Beautiful Mind (05.01.2012)

John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgide, delilik tarafına doğru sürüklenir. Uzun süre şizofreni ile mücadele eden matematikçi, yıllar sonra adeta yeniden doğarak Nobel ödülünü almayı başarır.


Yapım: 2001 - ABD Tür: Aile, Biyografi, Dram, Gizem, Psikolojik, Süre: 134 dakika Yönetmen: Ron Howard, Oyuncular: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Paul Bettany, Ed Harris, Josh Lucas, Christopher Plummer, Adam Goldberg, Eva Angelina, Judd Hirsch, Vivien Cardone, Austin Pendleton, Tanya Clarke, Josh Pais, Jillie Simon, Anthony Rapp, Victor Steinbach, Jason Gray-stanford, Senaryo:Akiva Goldsman, Senaryo (Kitap):Sylvia Nasar, Yapımcı:Ron Howard, Brian Grazer,John Forbes Nash kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesi'nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir.

Önemli başarılarından uzunca yıllar sonra Nobel Ödülü'ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash'in gerçek hayat hikayesine odaklanan 'Akıl Oyunları', iki önemli dalda kazandığı Oscar ödülüyle başarısını kanıtlamıştı.
Turk PDR (Mithat POLAT)
http://turkpdr.com/sanat/psiko-sinema-2/akil-oyunlari-a-beautiful-mind-8.htm