Turk PDR (Uzm. Klinik Psk. Serdal GÜR)
http://turkpdr.com/sanat/psiko-sinema-2/mary-reilly-11.htm

Mary Reilly (26.01.2012)

Hizmetçi olarak Dr. Jekyll'ın evinde çalışmaya başlayan Mary çok geçmden doktorun karanlık sırrını öğrenecektir.

Yapım: 1996  -  ABD  
Tür: Dram,  Gerilim,  Korku,  
Süre: 108 dakika
Yönetmen: Stephen Frears,  
Oyuncular: Julia Roberts,  John Malkovich,  Michael Sheen,  Michael Gambon,  Glenn Close,  Ciaran Hinds,  Bronagh Gallagher,  Emma Griffiths Malin,  Moya Brady,  Kathy Staff,  Sasha Hanau,  George Cole,  Henry Goodman,  Linda Bassett,  David Ross,  
Senaryo: Christopher Hampton,  
Senaryo (Kitap): Valerie Martin,   


Mary Reilly, gişe hasılatı bakımından bekleneni vermemiş olsa da psikiyatrik açıdan büyük bir önemi bulunmaktadır. Film, travmatik gerçekler karşısında kişilerin konum ve yaşantılarının nasıl değişebildiğini geniş bir duygu yelpazesinde ele almaktadır. 


Travmatik ortamda kurban rolünden kurtulamayan birey çoğu zaman benzeri yaşantılarla karşı karşıya kalır. Kurban bu rolde yalnız bırakılmış, hatta istismarcılar tarafından bireyselliği yok farz edilmiştir. Film bir açıdan bu roldeki insanın yara olduğu kadar bıçak olabilme durumuna geçişine de kamera tutmaktadır. İki gerçeklik arasında kalan kişi hayatının hiçbir döneminde yaşantılamadığı kadar riske girme güdüsünden kendisini kurtaramayacaktır.


Filmde ele alındığı kadarı ile birey geçmişteki kanayan yaralarını tekrarlayan yeni olayda adeta kendini yeniden yaralayıp kanatarak tedavi etmek istemektedir. Bu psikolojik tamir işleminde evin hizmetçisi kendisini yeniden varlayacağı ve geçmişindeki tüm travmatik kareleri adeta ona tekrar projekte edecek bir kişi seçmiştir ki bu onun efendisidir. Bu seçtiği efendi onun farklı iç gerçekliklerine hitabeden ve mesleki açıdan karanlık mahzenlerde cirit atan iki kişilikli bir doktordur. Bu gerçeği öğrendiğinde bile evin hizmetçisi adeta içgüdüsel bir sevgi boşluğu içinde bu yazdığı senaryoda başrolünü alacaktır. Dünyanın, efendisi hakkında ne düşündüğünün önemi yoktur.  Psikolog Erdinç Öztürk Turk PDR (Uzm. Klinik Psk. Serdal GÜR)
http://turkpdr.com/sanat/psiko-sinema-2/mary-reilly-11.htm