Turk PDR (Uzm. Klinik Psk. Serdal GÜR)
http://turkpdr.com/video/karma-videolar-1/anoreksiya-nervoza-120.htm

Anoreksiya Nervoza (02.12.2013)

Anoreksiya Nervoza, özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bozukluk.

Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde, nadiren de erişkin çağında başlar. Çok genel olarak denebilir ki, aşırı zayıflama tutkunu her bireyde oluşabilir.

Bu durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile mübalağalı bir şekilde rejim uygulaması ile başlar, önceleri kontrol edilebilen iştah bir süre sonra yok olur ve zayıflama normal ölçüleri aşar. Çağın hastalığı olarak adlandırılan yeme bozukluğu sendromu olan 'Anoreksiya Nervoza', sadece genç kızlarda değil, artık erkeklerde de görülüyor. Tedavisi zor olan vakalarda hayatî tehlike söz konusudur.

Ayrıca anoreksiya yoğun psikolojik sorun yaşayanlarda da görülebilir. Diyet yapma, kilo verme takıntısı olmayan insanlarda dahi çok problemli bir hayat yaşama evrelerinde yeme bozukluğu söz konusudur. Ailevî, okul, iş, veya duygusal konularda çöküntü yaşayanlar yemek yemeyi reddeder, zorla yediği takdirde çıkarır. Sonuç olarak kısa vadede çok kilo kaybetme söz konusudur ve bu hastalığın bütün etkilerini yaşarlar. Sorunların çözülmesiyle birlikte yeme sorunları da ortadan kalkar; ancak bu evre içerisinde ciddi ve kalıcı fizyolojik sorunlar yaşayabilirler.

Tanı ölçütleri:

Kişinin normal kilosunu kabul etmemesi
Kilo almaktan ve şişmanlamaktan aşırı korku duyma
Beden algısında bozukluk gözlenmesi
wikipedia.org

Türkiye'nin Psikolojik Danışma ve Rehberlik Portalı
http://www.turkpdr.com Youtube KanalıTurk PDR (Uzm. Klinik Psk. Serdal GÜR)
http://turkpdr.com/video/karma-videolar-1/anoreksiya-nervoza-120.htm