Turk PDR (Turkpdr.com)
http://turkpdr.com/corner-post.php?ss=&w=karne-zamani

KARNE ZAMANI (26.11.2010)

Karnenin ne anlama geldiğini açıklamakta yarar var önce.

Karne:
Öğrencilerin bir ders dönemi içerisindeki performans ölçeği kabul edilen sınav sonuçlarını ve davranış notlarını, öğrenciye ve ailesine bildirmek amacıyla okullar tarafından hazırlanan matbu bir evraktır.


Yani karne çocuğun zekasını yansıtmaz. Yukarıda da belirttiğim gibi bir ders dönemindeki performansını yansıtır. Öğrencileri hayatlarındaki bir ders dönemi içerisindeki başarısızlıkları ile kararlamamak gerekir. Bazı dönemlerde düşük olması bir daha yükseltilmeyeceği anlamına gelmez. Bir sonraki ders döneminde düzenli bir çalışmayla performansta artış gerçekleştirilebilir.

Karnedeki başarı kimin sorusuna gelince, nasıl ki futbol bir takım işiyse bence eğitim de bir takım işidir. Belki siz anne baba olarak elinizden geleni yapıyorsunuzdur ama çocuğunuzun karnesi gene de kötü geliyordur. Böyle durumlarla karşılaşan anne babaların elinden geleni yapma kavramına açıklama getirmekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Elinden geleni yapmak; çocuğu dershaneye göndermek, cebine parasını koymak, ona bilgisayar almak ve en iyi giysileri giydirip okula yollamak mı? Sizce anne ve baba olabilmek bundan ibaret mi? Tabi ki değil. Bu anne babalıktan ziyade sponsorluktur. Anne baba olmak bu kadar basit değildir; fedakarlık ister, hayal kırıklıkları yaşasa da gene de ayakta kalabilmeyi, koşulsuz sevebilmeyi ister.

Anne ve babalar doğal olarak bir takım beklentiler içerisindedir. Çocuklarının karnelerindeki notların yüksek olmasını ve hatta karnenin yanında bir takdir ya da teşekkür belgesini görmek isterler. Bu beklentileri gerçekleşirse haklı olarak büyük sevinç ve gurur duyarlar, ya gerçekleşmezse!!!

Peki bir çok insan için anlamları çok büyük olan bu kağıt parçaları, uğruna canımızı bile feda etmekten çekinmeyeceğimiz çocuklarımızdan daha mı değerli sizce?

Soruyorum size sevgili anne babalar kaçınız günde yarım saatini sadece çocuklarına ayırdı, kaçınız çocuğu okuldan geldiğinde onu kucağına aldı suçlamadan, yargılamadan, kızmadan, bağırmadan okulda neler yaptığını ve gününün nasıl geçtiğini sordu?

Kaçınız çocuğunuz sizinle konuşmak istediğinde elinde ki işini bıraktı, bütün dikkatini çocuğuna verdi? Kaçınız çocuğunuz sizinle oynamak istediğinde yorgunluk bahanesinin arkasına saklanmadı, televizyonu kapattı, telefonunu kapattı, günde sadece yarım saatini çocuklarına ayırdı?Eğer bütün bunları yaptıysanız ve çocuğunuzun karnesi kötü gelmişse, o zaman karne çocuğunuza aittir. Ama bunları yapmadıysanız karnedeki zayıf sadece çocuğunuzun derslerine değil sizin anne ve babalığınıza da verilen zayıftır.

Karnenin anlamında belirttiğim gibi karne sadece bir dönemi kapsar. O yüzden siz anne ve baba olarak bu dönemde zayıf almış olabilirsiniz ve gene başta belirttiğim gibi bir dönemdeki başarısızlık o kişinin bütün hayatı boyunca başarısız olduğu ya da başarısız olacağı anlamına gelmez. Siz de bir daha ki dönemde, daha iyi olmak için daha çok çalışırsınız, anne baba olarak notlarınızı yükseltebilirsiniz.

Ama şimdi tatil zamanı, karnedeki kötü notlar için çocuklarınızın tatilini zehir etmeyin. Siz iyi anne babalar olmaya hemen başlayın, çocuğunuz yoğun tempoya bir daha ki ders döneminin ilk gününden itibaren başlasın.


Turk PDR (Turkpdr.com)
http://turkpdr.com/corner-post.php?ss=&w=karne-zamani