Şifreni mi unuttun ?
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen üye değilseniz burdan kayıt olun.
Google Grupları
Turk PDR grubuna abone ol
E-posta Adresiniz:
KARİYER HEDEFİM
Ekleyen: Kamil Dayı | Okunma: 312027 | 26.11.2010

Merhabalar Öss yolcuları, sınava az bir süre kala heyecan ile birlikte beklentiler ve üzerinizdeki baskılar da artmaya başladı. Bu süreçte yaşadığınız sorunlar gerginliğinizi ve stresinizi daha da arttırmaktadır.

 

Bu yazımda,  hedef (meslek) belirleyemeyen ya da hedef belirleme aşamasında gerek aile, gerekse arkadaş çevresini memnun etmekte sorun yaşayan arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışacağım.

 

Öncelikle hala daha bir hedefiniz yoksa yeteneklerinize ve gelecek planlarınıza uygun olarak bir meslek seçimi yapmalısınız.

 

Buna karar vermeden önce yeteneklerinizin, yapmaktan, vakit geçirmekten hoşlandığınız uğraşılarınızın farkına varmanız ve bu bilgiler ışığında meslek dallarını gözden geçirmeniz gerekmektedir.

 

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda size en uygun olan meslekleri belirlemeli ve bu mesleklere ulaşabilmek için hangi yolardan gitmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

 

Tabi bu hedefler ulaşabileceğiniz seviyelerde olmalı, çıtayı akademik yeterliliğinize göre ayarlamalısınız.

 

Diğer bir sorun da bazılarınızın hedefi ya çevresindekilerin idealleri doğrultusundadır ya da çevresindekilerin idealleri ile çatışma içindedir.

 

Daha açıklayıcı olmak gerekirse; öğrenci konservatuara girmek isterken; annesi öğretmen, babası da doktor olmasını isteyebilmektedir.

 

Böyle bir durum yaşayan ailelerde ister istemez sorunlar çıkmakta ve öğrenci üzerinde zaten var olan baskı gittikçe artmakta ve birçok arkadaşımız ailelerinin istedikleri bölümlere gitmektedirler.

 

Sonuçta ise aile baskısı ile seçilen mesleklerde bireyler mutlu olamamakta ve mutlu olunamayan işte de başarıya ulaşılamamaktadır. Bu da iş sahibi ama mutsuz ve dolayısıyla sadece mecbur olduğu için o işi yapan birçok insanın meslek hayatında bulunmasına neden olmaktadır.

 

Diğer şıkkı yani sadece kendi ideallerini seçen kişiler bazen doğru kararlar alamadıkları için ileride pişmanlıklar yaşamakta ve daha sonra bu sorunlarını paylaşacak, kendilerine destek olacak kişiler bulmakta zorlanmaktadırlar.

 

Bu sorunun ortak bir çözüm yolunun bulunması gerekmektedir.

 

     Bu tür sorun yaşayan öğrenci arkadaşlarım aileleri ile birlikte şu sorulara cevap aramalıdırlar:

 

        Hedeflerimi belirlerken günü mü kurtarıyorum, geleceği de düşünüyor muyum?

        Bu mesleği yapacak olan, bu meslekte bir ömür geçirecek olan kişi kim?

        Bu meslek ideallerime ve yeteneklerime uygun mu?

        Bu meslek benim maddi ve manevi beklentilerimi karşılayacak mı?

        Ben bu meslekte mutlu olabilecek miyim?

 

Bu sorulara verdiğiniz cevapları bir yere not edin.

 

Bundan sonraki adımımızda bölüm konusunda anlaşamayan taraflar kendi belirledikleri hedeflerin olumlu ve olumsuz yanlarını bir yere yazsınlar.

 

Bütün tarafların katılacağı bir oturum yapılsın, herkes hep birlikte birbirlerinin gerekçelerini puanlasın ve gene de öğrenci merkezli olarak ortak bir karara varılsın.

 

Eğer bunları yapabilirseniz bu sorunu çözmek için çok büyük bir mesafe katetmiş olursunuz ve bu sorunu çözmeniz hedefinize daha da sağlam kilitlenmenize, kalan zamanı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

 

Fakat bazı ailelerde problemleri çözebilmek için diyalog kurulamamaktadır. Yukarıda anlattığım yolları denediğiniz halde herhangi bir çözüme ulaşamadıysanız okulunuzdaki ya da dershanenizdeki rehber öğretmenlerinizden konuyla ilgili yardım alabilirsiniz.

 

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 

Kamil DAYI

Psikolojik Danışman» Diğer Yazılarıma Bakmak İçin Buraya Tıklayın «


Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız veya facebook hesabınız ile yorum yapın. 1. Psikolojik Danışmanın Önlük Giymesi Uygun Olur mu?

Evet giymesi gerekir
% 21

Hayrı giymemesi gerekir
% 72

Fikrim Yok
% 7

Toplam Tekil Hit: 3175900
Toplam Çoğul Hit: 22808929
Kimler Online ?
16 Ziyaretçi, 0 Üye
En son üyemiz H.HOCA, Hoşgeldiniz.

Copyright © Turkpdr.com | 2010 | Bu sitede yer alan içerikler kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz ve yayınlanamaz