Şifreni mi unuttun ?
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen üye değilseniz burdan kayıt olun.
Google Grupları
Turk PDR grubuna abone ol
E-posta Adresiniz:
Farkındalığı fark ediyor musunuz?
Garip değil mi ? Birini işaret ederek suçlarken işaret parmağınız onu, diğer üç parmağınız ise sizi gösterir... [Freud]
Ekleyen: kursadpolat | Okunma: 6153 | 12.12.2014

Çoğumuz yolda yürürken veya başka bir işle meşgul iken nefes aldığımızı, üzerimizde bulunan kıyafetin tenimize nüfuz etmesini, kolumuzda bulunan saatin tenimize nasıl oturduğu gibi bir çok şeyi fark etmiyoruz.
Fakat insanlarla görüşürken onların ruh hallerini, duruş pozisyonlarını, sözcüklerde ki derin anlamları gibi bir çok derin ve soyut kavramları istemesek de fark ediyoruz.

Peki bizlere farkındalığı fark etmemizi sağlayan şey nedir?

Neden nefes alışımızı, üzerimizde ki kıyafetin tenimize nüfuz edişini, ayağımızda ki ayakkabının ayağımızı nasıl sıktığını fark etmiyoruz?

Acaba, bu tip küçük olayları fark etmek çok mu saçma?
Yoksa önemsiz mi....
 

Farkındalığını FARK ET !
 
Bir çok NLP hizmeti veren kişi veya kuruluş insanların farkındalıklarını arttırma amacı gütmüştür ve buna devam etmektedirler. NLP hizmeti verilmeye başladığından itibaren kişiler kollarındaki saati, giydikleri elbiseler gibi bir çok şeyi fark etmeye başlıyorlar.
Bu hizmette ki asıl amaç, insanların önemsemedikleri ve farkında olmadıkları olayları kişilere fark ettirerek yeni düşünce kapısı aralamak oluyor. Kişi yolda yürürken kolunda ki saati fark ettiği için yeni bir düşünce kapısı aralanmıyor, aslında farklı bir odak noktası oluşturulduğu için beyin düşüncelerimiz için kendisinde farklı bir bölme ayırarak düşünce mekanizmasını farklı şekillerde işlemeye başlıyor.
Bu farklı işleme potansiyeli ise, insanda farklılık yarattığı için farklı algılama ve farklı hissetme duygularını geliştiriyor.
 
 
Bir an düşünelim...
 
Şuanda buraya kadar okumuşsanız gelin sizinle bir test yapalım. 2 dakika boyunca sadece üzerinizde bulunan elbise, takı gibi şeylere dikkat edin. Vücutlarınıza nasıl temas ediyorlar. Üzerinde oturduğunuz bir sandalye veya koltuk tarzında bir nesne var ise onun vücudunuza vermiş olduğu rahatlığı hissedin. Bu önemsiz gibi görünen olayları ister gözünüz açık yapın isterse kapalı. Çok iyi imagine etmeye çalışın ve bu duyguyu hissedin.
 
 
Peki bu yazılanlar neyi amaçlıyor? Ne demeye çalışıyorum...

Uzun bir yazı olmayacak, bu yüzden Freud'un 1 cümlelik kısa bir yazısını sizlerle paylaşacağım ve asıl anlatmaya çalıştığım şeyi bu cümle üzerinden yorumlamaya çalışacağım.

Garip değil mi ?
Birini işaret ederek suçlarken işaret parmağınız onu, diğer üç parmağınız ise sizi gösterir...
[Freud]
 
Psikanalizin kurucusu ve babası niteliğinde sayılan Freud, insanların bilinçaltı ve bilinçaltında yatan dışarıya dönük davranışları incelemiştir. Peki farkında olmayarak yaptığımız yukarıda ki cümlede aslında bilinçaltımız ne diyor? İnsanlara ne hissettiyor? Biz başkasını işaret edip suçlarken yanımızda ki insan ne hissediyor?
 
Unutmayın, ne kadar çok farkındalığa sahipseniz o kadar çok farklı bakış açınız olur. Farklı bakış ve düşünme biçimi beynimizi etkiler. Bu yüzden beynimiz kendisine yeni bölmeler ayırır...
Kendinizi anlamanız ve keşfetmenizde ki en büyük etken, kişinin kendi farkındalığıdır.
 
Bir farkındalık testine ne dersiniz?
 
 
Hoşunuza gittiyse 2. farkındalık testi sizi bekliyor...
 
 
Şimdi Kendinize Dönün Ve Şu Soruyu Sorun
" [ Ben kimim? ] "
 
 

Kendini keşfet.

 

Psikolojik Danışman

Kürşad POLAT

warezkursad@gmail.com

 

 

 

 

 

İçerik Kaynağı:

http://kursadpolat.blogspot.com.tr/2014/08/farkndalg-fark-ediyor-musunuz.html

« Önceki MakaleSonraki Makale »

Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız veya facebook hesabınız ile yorum yapın. 1. Rehber Öğretmenlerin En Büyük Problemi Nedir?

Yönetmelik
% 67

Maaş
% 8

İdarecilerin Tutumu
% 8

Velilerin ve Öğrencilerin Tutumu
% 13

Diğerleri...
% 4

Toplam Tekil Hit: 2793687
Toplam Çoğul Hit: 19515483
Kimler Online ?
17 Ziyaretçi, 0 Üye
En son üyemiz diler543, Hoşgeldiniz.

Copyright © Turkpdr.com | 2010 | Bu sitede yer alan içerikler kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz ve yayınlanamaz